sobota, 17 stycznia 2015

Shinodowe recenzje #3: "Niezgodna"Tytuł: "Niezgodna"
Seria: "Niezgodna"
Tom: 1
Autor: Veronica Roth
Wydawnictwo: Amber
Gatunek: Literatura młodzieżowa, Sci-fi
Data premiery: 25 kwietnia 2011
Liczba stron: 352


"Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Erudycja (inteligencja), Prawość (uczciwość), Serdeczność (życzliwość) to pięć frakcji, na które podzielone jest społeczeństwo zbudowane na ruinach Chicago. Każdy szesnastolatek przechodzi test predyspozycji, a potem w krwawej ceremonii musi wybrać frakcję. Ten, kto nie pasuje do żadnej, zostaje uznany za bezfrakcyjnego i wykluczony.

Ten, kto łączy cechy charakteru kilku frakcji, jest niezgodny – i musi być wyeliminowany...

Szesnastoletnia Beatrice dokonuje wyboru, który zaskoczy wszystkich, nawet ją samą. Porzuca Altruizm i swoją rodzinę, by jako Tris stać się twardą, niebezpieczną Nieustraszoną. Będzie musiała przejść brutalne szkolenie, zmierzyć się ze swoimi najgłębszymi lękami, nauczyć się ufać innym nowicjuszom i przekonać się, czy w nowym życiu, jakie wybrała, jest miejsce na miłość.

Tymczasem wybucha krwawa walka między frakcjami.

A Tris ma tajemnicę, której musi strzec przed wszystkimi, bo wie, że jej odkrycie oznacza dla niej śmierć." tekst z okładki


Na ruinach Chicago społeczeństwo zostało podzielone na pięć frakcji. Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Prawość (uczciwość), Erudycja (inteligencja) i Serdeczność (życzliwość). Ludzie którzy zostali wyrzuceni z własnych frakcji skończyli jako bezfrakcyjni (tak jak w naszym świecie bezdomni). Bardzo rzadko zdarzało się, że ktoś był Niezgodny to znaczy, że pasował do więcej niż jednej frakcji. Tacy ludzie byli od razu likwidowani (pod warunkiem, że ktoś się dowiedział) z obawy, że będzie sprawiał problemy w poukładanej społeczności. Niezgodną jest właśnie Beatrice Prior, główna bohaterka książki, która wywodzi się z Alruizmu.


Jestem świeżo po przeczytaniu i obejrzeniu. Książka bardzo przypadła mi do gustu. Mam tylko jedno pytanie: Czy tylko mnie denerwuje jak porównują prawie każdą książkę młodzieżową Sci-fi do Igrzysk śmierci?
Fabuła jest bardzo oryginalna i porywająca, z przyjemnością się ją czyta. Tris jest taka, że chyba nie da się jej nie lubić. Umie walczyć o swoje, zawsze daje z siebie wszystko, nie poddaje się. Myślę, że gdybym żyła w świecie Niezgodnej to pewnie też bym była Niezgodna. No i co ja mam tu jeszcze pisać. Sięgnijcie po nią, bo po prostu warto. Książka sama się obroni.


"Nie poddam się, niech ten ktoś, kto patrzy na mnie przez kamerę, widzi, że jestem odważna. Ale czasem to nie podjęcie walki świadczy o odwadze, ale stawienie czoła nieuchronnej śmierci."Ogólna ocena: 10/10Co do filmu.
Reżyseria: Neil Burger
Główne role: Shailene Woodley i Theo James
Premiera w polskich kinach: 4 kwietnia 2014

Moim zadaniem film fajny, ale jak bym miała oceniać go jako ekranizację książki - po prostu dno. Ważne wydarzenia usunięte, zmieniona kolejność, przerobione wydarzenia. Uważam, że aktorzy zostali całkowicie źle dobrani. Nie wiem kogo wybrałabym zamiast nich, ale oni mi nie pasują do postaci z książki. Dialogi były jakieś sztuczne. Miałam wrażenie, że cały charakter i wszystkie emocje bohaterów zostały zwinięte w kartkę, zgniecione i wyrzucone do śmietnika. Jedyną rzeczą, która naprawdę podobała mi się w tym filmie to duża ilość muzyki w tle. Uwielbiam takie filmy, wydają się wtedy mniej nudne.


Jeden wybór może cię zmienić.

Ogólna ocena: 4/10

Chcesz wiedzieć coś jeszcze na temat tej książki? Napisz w komentarzu, a ja odpowiem. :)

1 komentarz:

  1. Mi zarówno książka, jak i film, się nie podobały. Ten tom czytałam najdłużej, a film podobnie jak w twoim przypadku, irytował. Jednak reszta tomów jest świetna, o wiele lepsza. Niezgodna jest jakby wielkim, długim wstępem do reszty. Co do kolejnych filmów - nie jestem przekonana. Aktorzy, prócz Christyny, mi się nie podobali, gra aktorska naprawdę sztuczna, a te wątki... No nic zobaczymy czym się popiszą w Zbuntowanej, choć po zwiastunie mam pewne wątpliwości, czy będzie lepsza od ekranizacji Niezgodnej.

    Co do twojej recenzji, świetna, jednak trochę za krótka, lecz to nic. Zachęcająca, co najważniejsze :)

    Powodzenia w dalszym pisaniu oraz czekam na kolejne recenzje xx

    OdpowiedzUsuń